Search
Close this search box.

29 ushqimet më ikonike shqiptare që duhen përjetuar në 2023

Mesdheu ka një ndikim të rëndësishëm në ushqimet shqiptare. Kjo është arsyeja pse ka shumë kryqëzime të kuzhinës midis Shqipërisë dhe vendeve të tjera si Turqia, Greqia dhe Libani. Gastronomia shqiptare është e shkëlqyer, e freskët dhe me shije, me ushqime të karakterizuara nga zonat rurale, bregdetare apo malore. Në këtë artikull do të listoj… Vazhdoni me leximin e 29 ushqimet më ikonike shqiptare që duhen përjetuar në 2023

Piramida e Tiranës, një nga 12 projektet më të mira arkitekturore për vitin 2023

Transformimi i Piramidës në Tiranë vlerësohet si një nga 12 projektet më të mira arkitekturore në botë. Revista e njohur në fushën e arkitekturës “Dezeen”, ka përfshirë edhe Piramidën, ku mijëra të rinj presin që të mësojnë gjuhët e kodimit, duke marrë një profesion të sigurt për vendin e punës. “Studio MVRDV ka disa projekte… Vazhdoni me leximin e Piramida e Tiranës, një nga 12 projektet më të mira arkitekturore për vitin 2023

Përvjetori i premierës së baletit të parë shqiptar

Më 13 janar 1963 u vu në skenë baleti i parë shqiptar, “Halili dhe Hajria”. Ky balet u farkëtua prej subjektit të dramës që mban të njëjtit titull, shkruar në vitin 1949, nga Kolë Jakova. Himnizimi i bëmave të luftëtarëve të Malësisë së Madhe ndaj zgjedhës turke (në shekullin e 18-të) do të frymëzonte Tish… Vazhdoni me leximin e Përvjetori i premierës së baletit të parë shqiptar

Ambasadori William Walker nderohet me çmimin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Pejës

Miku i pashoq i shqiptarëve, William Walker, është nderuar me çmimin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Pejës”. Përmes një postimi në “Facebook”, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, njofton se ambasadori amerikan, Walker, është nderuar me këtë titull, për humanizmin dhe guximin e veçantë njerëzor dhe profesional në ruajtjen dhe avancimin e të drejtave… Vazhdoni me leximin e Ambasadori William Walker nderohet me çmimin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Pejës