Search
Close this search box.

Piramida e Tiranës, një nga 12 projektet më të mira arkitekturore për vitin 2023

Shpërndaje

Transformimi i Piramidës në Tiranë vlerësohet si një nga 12 projektet më të mira arkitekturore në botë.

Revista e njohur në fushën e arkitekturës “Dezeen”, ka përfshirë edhe Piramidën, ku mijëra të rinj presin që të mësojnë gjuhët e kodimit, duke marrë një profesion të sigurt për vendin e punës.

“Studio MVRDV ka disa projekte për të përfunduar në vitin 2023, por një nga më të pazakontat është riparimi i një piramide të viteve 1980 në Tiranë. Ndërtesa e amortizuar, e njohur si Piramida e Tiranës, do të rihapet si një qendër rinore, e cila përmban studio dhe klasa për të rinjtë shqiptarë. Fillimisht u ndërtua në vitin 1988 si një muze kushtuar ish-diktatorit komunist, Enver Hoxha, por u mbyll tre vjet më vonë pas rënies së komunizmit në vend”, thuhet në shkrim.

Institucioni arsimor TUMO Tirana do të drejtojë Piramidën pas rinovimit të saj. Ai do të ofrojë programe arsimore parashkollore për 12 – 18-vjeçarët, si robotika, animacioni, zhvillimi i lojërave, muzika dhe filmi.

Lista e plotë me 12 projektet e vlerësuara si më të mirat në botë për vitin 2023:

The Pyramid of Tirana, Albania, by MVRDV
Sub-Center Library, China, by Snøhetta
Abrahamic Family House, UAE, by Adjaye Associates
Bezalel Academy of Arts and Design, Israel, by SANAA
Paddington Square, UK, by Renzo Piano
Gilder Center, USA, by Studio Gang
Toranomon-Azabudai, Japan, by Heatherëick Studio
Factory International, UK, by OMA
Zhuhai Jinëan Civic Art Centre, China, by Zaha Hadid Architects
National Library of Israel, Israel, by Herzog & de Meuron
The Spiral, USA, by BIG
Maggie’s Centre, UK, by Studio Libeskind

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
20bet

Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme