Search
Close this search box.

Trump qëllohet në anën e kokës në një atentat në tubim

Të shtënat me armë shpërthyen në mitingun e ish-presidentit Donald Trump në Pensilvani ndërsa ai po fliste në skenë – dhe ai është gjakosur në vesh, thanë forcat e rendit. Ajo që tingëllonte si të shtëna armësh, u dëgjuan vetëm rreth pesë minuta pas fjalimit të tij pak pas orës 18:00, duke e dërguar Trumpin… Vazhdoni me leximin e Trump qëllohet në anën e kokës në një atentat në tubim

Ngjarja “F’Oda” në Prishtinë përqendrohet në fuqizimin e grave dhe të drejtat riprodhuese

Festa e mirëseardhjes për edicionin e dytë të “F’Oda,” një ngjarje e dedikuar fuqizimit të grave dhe vajzave në Kosovë, u mbajt këtë të premte në Kampusin Universitar të UBT në Prishtinë. Ngjarjen e percollën një grup i konsiderueshëm i njerëzve dhe aty u përfshinë diskutime mbi të drejtat e grave dhe fuqizimin, me një… Vazhdoni me leximin e Ngjarja “F’Oda” në Prishtinë përqendrohet në fuqizimin e grave dhe të drejtat riprodhuese

Shqipëria Mirëpriti Pothuajse 5 Milion Turistë në 6 Mujorin e Parë

Shqipëria ka mirëpritur pothuajse 5 milion vizitorë të huaj në gjashtë muajt e parë të këtij viti, duke shënuar një rritje prej 34% krahasuar me vitin e kaluar. Ky bum vendos një rekord të ri dhe thekson rritjen e apelit të Shqipërisë si një destinacion kryesor turistik. Ndërsa sezoni turistik i pikut vazhdon, operatorët privatë… Vazhdoni me leximin e Shqipëria Mirëpriti Pothuajse 5 Milion Turistë në 6 Mujorin e Parë

Presidentja e Kosovës Osmani Lavdërohet nga Sekretari Amerikan Blinken në Samitin e NATO-s

Në një takim historik që nënvizon lidhjet e forta midis Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara, Presidentja Vjosa Osmani është takuar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, gjatë vizitës së saj në Shtetet e Bashkuara. Takimi, i mbajtur në Departamentin e Shtetit në Ëashington D.C., u zhvillua në kuadër të Samitit të NATO-s. Presidentja Osmani… Vazhdoni me leximin e Presidentja e Kosovës Osmani Lavdërohet nga Sekretari Amerikan Blinken në Samitin e NATO-s

Kullat “Bond” me 50 kate do të ndërtohen në Tiranë

Tirana pritet të prezantojë një shtesë ikonike në horizontin e saj me ndërtimin e kullës 50-katëshe “Bond”. Ky projekt ambicioz, i vendosur në kryqëzimin e rrugës Dritan Hoxha në zonën perëndimore të qytetit, synon të bëhet simboli i kryeqytetit të Shqipërisë. Kulla Bond është projektuar për të bashkuar hapësirat rezidenciale, komerciale, zyra dhe hotele, duke… Vazhdoni me leximin e Kullat “Bond” me 50 kate do të ndërtohen në Tiranë

Pilotët Shqiptarë Marrin Komandën e Helikopterëve Amerikanë Black Hawk

Në një arritje të rëndësishme, pilotët dhe teknikët e Forcave të Armatosura Shqiptare kanë përfunduar trajnimin e rreptë me instruktorët amerikanë të SATMO, duke certifikuar 8 pilotë dhe 8 specialistë mirëmbajtjeje. Kjo certifikatë rrit ekspertizën e tyre në fusha kritike si mirëmbajtja e motorëve dhe avionikës, duke përmirësuar ndjeshëm aftësitë ajrore të Shqipërisë. Ekipi amerikan… Vazhdoni me leximin e Pilotët Shqiptarë Marrin Komandën e Helikopterëve Amerikanë Black Hawk

Faktet Epike për 4 Korrikun

4 Korriku, Dita e Pavarësisë së Amerikës, festohet me fishekzjarre, parada, barbekju dhe një ndjenjë të thellë patriotizmi. Këtu janë disa fakte epike për këtë festë ikonike që theksojnë historinë e saj të pasur dhe traditat e qëndrueshme. Data e Vërtetë e Pavarësisë Ndërsa 4 Korriku është data e festuar, Kongresi Kontinental në fakt votoi… Vazhdoni me leximin e Faktet Epike për 4 Korrikun

New York Times Raporton: Biden Mund të Tërhiqet nga Gara e Vitit 2024

Në një zhvillim të rëndësishëm, New York Times ka raportuar se Presidenti Joe Biden mund të tërhiqet nga gara presidenciale e vitit 2024. Pas një performance të dobët në debatin kundër ish-Presidentit Donald Trump më 27 qershor, shqetësimet për aftësinë e Biden-it për të shërbyer një mandat tjetër janë intensifikuar brenda Partisë Demokratike. Demokratët kryesorë… Vazhdoni me leximin e New York Times Raporton: Biden Mund të Tërhiqet nga Gara e Vitit 2024

Vdes në Moshën 88 Vjeçare Shkrimtari Legjendar Shqiptar Ismail Kadare

Ismail Kadare, shkrimtari dhe poeti më i njohur shqiptar, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Vdekja e tij më 1 korrik 2024 në Tiranë, Shqipëri, u konfirmua nga familja e tij dhe u raportua nga New York Times. Kadare ka lënë një trashëgimi të thellë letrare, duke ndikuar thellësisht në letërsinë shqiptare dhe ndërkombëtare. I… Vazhdoni me leximin e Vdes në Moshën 88 Vjeçare Shkrimtari Legjendar Shqiptar Ismail Kadare

Kapiten Gezim Palaj bëhet komandanti i parë shqiptar-amerikan i një komisariati të NYPD

Kapiten Gezim Palaj është emëruar komandanti i ri i Komisariatit 123 në Staten Island, duke u bërë kështu i pari shqiptar-amerikan që merr komandën e një komisariati të Policisë së Nju Jorkut. Ky ndryshim i lidershipit është pjesë e një ristrukturimi më të gjerë në Staten Island, që ka për qëllim vendosjen e oficerëve me… Vazhdoni me leximin e Kapiten Gezim Palaj bëhet komandanti i parë shqiptar-amerikan i një komisariati të NYPD