Search
Close this search box.

Togeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Arbnor Haxhani, i diplomuar me nderim ndërkombëtar në SHBA

Në një moment krenarie për Kosovën, Togeri Arbnor Haxhani i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) është nderuar me çmimin prestigjioz të Nderit të Diplomuar Ndërkombëtar. Kjo vlerësim u fitua pas përfundimit të jashtëzakonshëm të Kursit Bazë të Oficerëve të Këmbësorisë (IBOLC) në Gjeorgji, SHBA. Toger Haxhani u dallua ndër bashkëmoshatarët e tij me performancë… Vazhdoni me leximin e Togeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Arbnor Haxhani, i diplomuar me nderim ndërkombëtar në SHBA

Pothuajse 200 mijë qytetarë amerikanë vizituan Shqipërinë në vitin 2023

Në vitin 2023, Shqipëria mirëpriti një gamë të larmishme turistësh nga e gjithë bota, me një prani gjithnjë e më të dukshme nga Shtetet e Bashkuara. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Turizmit të Shqipërisë, gjithsej 178.965 udhëtarë nga SHBA-të kanë eksploruar mrekullitë e Shqipërisë vitin e kaluar. Ndërsa vendet fqinje të Shqipërisë… Vazhdoni me leximin e Pothuajse 200 mijë qytetarë amerikanë vizituan Shqipërinë në vitin 2023

Perspektiva e Kozmologes Shqiptaro-Amerikane Laura Mersini-Houghton mbi Shkencën dhe Besimin

Në një bisedë të shkencës dhe filozofisë, fizikantja shqiptaro-amerikane Laura Mersini-Houghton hedh dritë mbi marrëdhënien enigmatike midis kozmosit dhe besimeve tona. Fjalimi i saj i fundit, “A është Universi Teologjikisht i Paqartë?” thellon në vallezimin e ndërlikuar midis besimit dhe shkencës, një temë që rezonon thellë me komunitetin shqiptaro-amerikan. Mersini-Houghton, një figurë kryesore në kozmologji,… Vazhdoni me leximin e Perspektiva e Kozmologes Shqiptaro-Amerikane Laura Mersini-Houghton mbi Shkencën dhe Besimin

Shqipëria dërgon më shumë trupa në Misionin e NATO-s në Kosovë për shkak të rreziqeve të sigurisë

Pas sulmit terrorit të fundit në rajonin verior të Kosovës, Shqipëria ka njoftuar vendimin për të dërguar trupa shtesë në misionin e paqes së NATO-s në zonë. Sulmi më 24 shtator në Banjskë ka rritur tensionet, duke shtyrë Shqipërinë të përforcojë angazhimin e saj për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit. Duke folur për situatën e… Vazhdoni me leximin e Shqipëria dërgon më shumë trupa në Misionin e NATO-s në Kosovë për shkak të rreziqeve të sigurisë

Shkollat Alba Life shënojnë 16-vjetorin me një koncert spektakolar të fundvitit

Në një festë të jashtëzakonshme të talentit dhe përkushtimit, disa shkolla shqiptaro-amerikane nën kujdestarin e “Alba Life” shënuan 16-vjetorin me koncertin tradicional të fundvitit. Ngjarja ndodhi në dy vende, një në Staten Island dhe tjetra në Bronx, duke paraqitur komunitetin shqiptaro-amerikan të ndryshuar dhe të gjallë. Koncerti ishte rezultat i javëve të përgatitjes nga mësues… Vazhdoni me leximin e Shkollat Alba Life shënojnë 16-vjetorin me një koncert spektakolar të fundvitit

Marin Mema nderohet nga Shoqatat Shqiptare në New Yor

Aktivisti Marin Mema është nderuar me një çmim nga tre shoqata shqiptare në New York për kontributin e tij në çështjet kombëtare. Mema shprehu mirënjohje për shoqatat e njohura, Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja, për vlerësimin dhe unitetin e tyre. “Faleminderit tre shoqatave shqiptare në Shtetet e Bashkuara – Ulqini, Ana e Malit dhe… Vazhdoni me leximin e Marin Mema nderohet nga Shoqatat Shqiptare në New Yor

Akil Gjakova fiton medaljen e artë për Kosovën në Kampionatin Evropian të Xhudosë

Në një shfaqje të jashtëzakonshme të aftësive dhe vendosmërisë, ekipi i xhudosë kosovare siguroi një kolltuk impresiv me një medalje të artë dhe tre bronzë në Kampionatin Evropian të Xhudosë, i mbajtur sot në Prishtinë. Performanca e shquar e kampionatit erdhi nga Akil Gjakova, i cili fitoi medaljen e artë në kategorinë e nën-73-kilogramëve. Në… Vazhdoni me leximin e Akil Gjakova fiton medaljen e artë për Kosovën në Kampionatin Evropian të Xhudosë

Arkitekte shqiptare, tani gjithashtu profesore në “City College” në New York

Ilva Dodaj, një arkitekte e suksesshme shqiptare me një qëndrim të gjatë në Shtetet e Bashkuara, ka shkuar në rolin e profesores në “City College” në New York. Një alumne e krenuar e kësaj institucioni, Dodaj tani ndan pasurinë e saj të ekspertizës arkitekturore me mendje të gatshme në Shkollën e Arkitekturës në “City College”.… Vazhdoni me leximin e Arkitekte shqiptare, tani gjithashtu profesore në “City College” në New York

Kukësi: Qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij unike të konfliktit dhe dhembshurisë për të joshur vizitorët. Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke… Vazhdoni me leximin e Kukësi: Qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Bashkohuni me Protestën Shqiptaro-Amerikane në OKB: Qëndroni kundër krimeve të luftës dhe akteve terroriste të Serbisë në Kosovë

Të hënën, më 23 tetor 2023, Komuniteti Shqiptaro Amerikan bën thirrje për një tubim masiv jashtë Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. Kjo protestë përkon me pjesëmarrjen e Serbisë në Mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Komuniteti Shqiptaro-Amerikan kërkon të hedhë dritë mbi Serbinë dhe të mbajë përgjegjëse për krimet e saj të supozuara… Vazhdoni me leximin e Bashkohuni me Protestën Shqiptaro-Amerikane në OKB: Qëndroni kundër krimeve të luftës dhe akteve terroriste të Serbisë në Kosovë