17-vjeçari nga Kosova është rekrutuar nga Forcat Ajrore Amerikane

Shpërndaje

Jon Musliu ka arritur një sukses të madh duke u kualifikuar si i vetmi kandidat i Kosovës për studime në Akademinë e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Kjo arritje nuk ndodhi brenda natës, por ishte rezultat i një angazhimi dhe përkushtimi afatgjatë.

Jonit në fëmijëri e ka pasur pasionin për aviacionin kur iu bashkua Klubit të Aviacionit “Kastrioti” në Ferizaj. Ai ndërtoi një parashutë nga pllaka plastike dhe vari një foto të tij nën kordonët e hollë të parashutës, duke dhënë përshtypjen se po fluturonte. Kjo ishte thjesht një lojë fëmijësh që pakkush mendonte se mund të bëhej realitet dhe ndoshta edhe vetë Joni mendonte se ishte thjesht një ëndërr pa e ditur që një ditë do të realizohej.

Jon ka pasur rastin të takohet me paragliderë, skydivers, madje edhe me idhullin e tij, pilotin Ali Aliu, teksa ishte në Klubin e Aviacionit “Kastrioti”. Edhe pse nuk e gjeti atë që kërkonte nga neglizhenca e drejtuesve të klubit me traditë mbi shtatëdhjetëvjeçare, Jon mori pjesë në spektaklin e ajrit “AIRGJIRO 2019” në aeroportin sportiv të Gjirokastrës në emër të aeroklubit. drejtimin e aeroplanit model ARC më 5 tetor 2019, nën mbikëqyrjen e instruktorit Shkëlqim Duraj nga Shkodra.

Jon ka arritur shumë suksese, të cilat flasin vetë. Duke qenë se ky nuk është fundi i rrugëtimit të tij, shpresojmë që sukseset e tij të jenë edhe më të mëdha, bazuar në aftësitë e tij të fëmijërisë kur u shpall fëmijë me inteligjencë të jashtëzakonshme në një konkurs ndërkombëtar!

Ajo që na gëzon më së shumti është se Jon nuk ka folur kurrë për të mësuar anglisht për t’u larguar nga Kosova, por kjo tashmë i ka shërbyer për të studiuar jashtë vendit me qëllim që të kontribuojë për Ushtrinë e Kosovës duke mbrojtur hapësirën ajrore të saj, duke përmbushur ëndrrën e tij për të fluturuar dhe duke i shërbyer vendit të tij.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme