Search
Close this search box.

110 vjetori i lindjes së Sabiha Kasimati, shkencëtarja që u pushkatua nga regjimi komunist

Sot, përkujtojmë 110-vjetorin e lindjes së Sabiha Kasimatit (1912-1951). Biologe, punonjëse shkencore. Lindi në Edrene (Adrianopol) të Turqisë Evropiane, në një familje nga Libohova. Më 1927 u kthye familjarisht në atdhe, u vendos në Korçë, dhe kreu Liceun Kombëtar. Punoi si mësuese në shkollën femërore të Korçës dhe në shkollën e mesme bujqësore amerikane të… Vazhdoni me leximin e 110 vjetori i lindjes së Sabiha Kasimati, shkencëtarja që u pushkatua nga regjimi komunist

Legata e SHBA-së në Tiranë u mbyll zyrtarisht 83 vjet më parë

Më 16 shtator 1939, Legata e SHBA në Tiranë u mbyll zyrtarisht pas pushtimit italian. Ministri i fundit i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Hugh G. Grant, u largua nga vendi më 27 shtator 1939. Kjo foto e bërë po atë vit tregon, ulur Hugh G. Grant (në të majtë) në Teqenë e Krujës së… Vazhdoni me leximin e Legata e SHBA-së në Tiranë u mbyll zyrtarisht 83 vjet më parë

“SHBA e shqetësuar për financimet ruse në politikë”

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi tha se në takimin e zhvilluar me përfaqësues të partive politike dhe ambasadoren Yuri Kim, kjo e fundit përcolli shqetësimin e SHBA lidhur me financimet ruse në partitë politike. Në një prononcim për mediat pas takimit që zgjati rreth një orë, Celibashi tha se SHBA po rrit… Vazhdoni me leximin e “SHBA e shqetësuar për financimet ruse në politikë”