Search
Close this search box.

Dhërmi, Shqipëri: Perla e Fshehur e Evropës

Shpërndaje

Udhëtarët që kërkojnë një parajsë të fshehur në Evropë kanë zbuluar një fshat bregdetar pak të njohur në Shqipëri që ofron një arratisje si balinezët. Dhërmiu, i cilësuar si “perla e fshehur e Evropës”, është kthyer në një destinacion popullor për udhëtarët aventurierë që kërkojnë resorte luksoze buzë plazhit, bare dhe restorante, peizazhe mahnitëse dhe plazhe të pastra kristal.

Ndërkohë që shumë turistë po shkojnë drejt Greqisë dhe Italisë, Dhërmiu ofron një arratisje të nënvlerësuar që është cilësuar si “Bali europian”. Fshati ka pesë kilometra vijë bregdetare që është e mbushur me klube dhe resorte mbresëlënëse plazhi, duke e bërë atë destinacionin e përsosur për relaksim veror.

Së fundmi, blogerët e udhëtimit Scott dhe Sal dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, duke mahnitur mijëra shikues në Instagram. Ata vlerësuan “hotelin bregdetar të stilit Bali” të fshatit dhe “klubet mahnitëse të plazhit tropikal”, si dhe “ujin e tij të pastër kristal dhe shumë për të bërë!” Ata qëndruan në La Brisa Boutique Hotel, i cili ofron dhoma nga 145 dollarë për natë, plazhe private dhe pamje spektakolare të perëndimit të diellit.

Fshati ndodhet pak më shumë se tre orë me makinë në jug të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë. Gjysma e sipërme e fshatit është shtëpia e një qyteti të vjetër të çuditshëm, ndërsa gjysma e poshtme përmban plazhin, restorantet dhe akomodimet. Vizitorët mund të shikojnë pamje panoramike të ujërave të gazuar të detit Jon në Sanur Beach House, e cila është frymëzuar nga plazhet e njohura të Balit.

Me afrimin e dimrit në Australi, sezoni veror i Shqipërisë e bën atë një arratisje ideale nga moti i ftohtë. Udhëtarët që kanë zbuluar perlën e fshehur të Europës e kanë cilësuar Shqipërinë si një destinacion “ëndërrimtar” dhe “shumë të bukur”. Me bregdetin e tij mbresëlënës, qëndrimet luksoze dhe ujërat kristal të pastër, nuk është çudi që Dhërmiu është kthyer në një zgjedhje kryesore për udhëtarët që kërkojnë një parajsë si balinezët në Evropë./DailyMail

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme