Fenomeni i Xhazit: Trio Taulant Mehmeti prezanton ‘Viza për të huajt’

Shpërndaje

Data: 25 korrik 2023, Vendndodhja: The Cutting Room, 44 East 32nd Street, New York, NY 10016, Shtetet e Bashkuara

Sonte, të apasionuarit pas xhazit dhe adhuruesit e muzikës do të kenë mundësinë të nisin një udhëtim të jashtëzakonshëm tingulli, ndërsa Trio e njohur Taulant Mehmeti, së bashku me kitaristin legjendar Peter Bernstein, prezanton albumin e tyre të fundit, “Visa for Aliens”, në The Cutting Room në New York City.

I lindur dhe i rritur në zemrën plot zhurmë të qytetit të Nju Jorkut, kitaristi Peter Bernstein është nderuar prej kohësh si një nga figurat më eminente në botën e xhazit. I njohur për tingullin e tij të pastër dhe melodik që të kujton të mëdhenjtë e xhazit Wes Montgomery dhe Grant Green, luajtja magjepsëse e kitarës së Bernstein ka mahnitur audiencën për më shumë se tre dekada.

Me origjinë nga Kosova, kitaristi shqiptar jashtëzakonisht i talentuar Taulant Mehmeti sjell në skenë një përzierje unike dhe magjepsëse të ritmeve ballkanike dhe xhazit. Shkathtësia e tij e natyrshme për improvizim vjen nga tapiceria e pasur muzikore e edukimit të tij, e rrënjosur thellë në ritmet ballkanike dhe muzikën cigane. I ndikuar nga Django Reinhardt, Charlie Parker dhe Wes Montgomery, ndjeshmëria muzikore e Mehmetit është po aq e informuar nga zhanret e muzikës funk, rock dhe botërore. Performancat e tij thurin së bashku këto ndikime të ndryshme në një sixhade vezulluese të krijimit të tij.

“Visa për të huajt”, albumi i fundit i Taulant Mehmetit Trio me Peter Bernstein, premton një përvojë të paharrueshme muzikore që kapërcen kufijtë dhe feston diversitetin kulturor. Albumi tregon luajtjen virtuoze të kitarës së Mehmetit, prekjen shpirtërore të Bernstein, trajtimin e aftë të Hammond B3 nga Marius van den Brink dhe aftësinë ritmike të Connor Parks në bateri. Së bashku, kuarteti krijon një tingull inovativ dhe tërheqës që është sa i arritshëm dhe sfidues për dëgjuesit.

Zemra e “Visa for Aliens” qëndron në aranzhimet e standardeve klasike të xhazit të mbushura me elemente tradicionale nga Kosova, duke përfshirë modelet e ndërlikuara të ritmit dhe meloditë modale. Ky bashkim i ritmeve ballkanike dhe standardeve të xhazit i jep jetë të re melodive të njohura, duke ofruar një përvojë të freskët dhe magjepsëse për audiencën. Ndërveprimi mes Mehmetit dhe Bernsteinit nuk është asgjë më pak se magjike, një dëshmi e kimisë së tyre artistike dhe e pasionit të përbashkët për muzikën.

Përtej të qenit një bashkëpunim muzikor, “Visa për të huajt” përfaqëson një shkëmbim kulturor që lidh hendekun midis botëve të ndryshme. Përmes artit të tyre, Mehmeti dhe Bernstein theksojnë fuqinë e muzikës në bashkimin e njerëzve dhe nxitjen e mirëkuptimit. Albumi shërben gjithashtu si një nderim i përzemërt për ata që përballen me kufizime të vizave, veçanërisht kosovarët, duke rezonuar thellë me përvojat personale dhe këmbënguljen e Mehmetit në ndjekjen e ëndrrave të tij pavarësisht këtyre sfidave.

357003688 702184505079292 991304054138857302 n 1

Titulli i albumit, “Viza për të huajt”, mbart një mesazh të thellë për vështirësitë e duruara nga ata që nuk mund të udhëtojnë lirisht. Në një botë që shpesh ndahet nga kufijtë dhe kufizimet, “Viza për të huajt” shërben si një kujtesë prekëse e rëndësisë së ndjeshmërisë dhe dhembshurisë në komunitetin tonë të ndërlidhur global.

Ndërsa publiku mblidhet në The Cutting Room sonte, ata do të zhyten në një odise muzikore që kapërcen kufijtë dhe feston përvojën e përbashkët njerëzore. “Visa për të huajt” është më shumë se një album; është një dëshmi e fuqisë unifikuese të muzikës dhe potencialit që ajo ka për të krijuar një botë më të mirë, më harmonike.

Pra, le të përqafojmë këtë bashkim të jashtëzakonshëm të xhazit dhe ritmeve ballkanike dhe të kremtojmë talentin e Taulant Mehmetit dhe treshes së tij, së bashku me legjendarin Peter Bernstein, teksa na çojnë në një udhëtim melodik që premton të frymëzojë, të lartësojë dhe të na kujtojë thelbin unifikues të muzikës.

Përjetoni “Visa për të huajt” sonte, pasi dyert hapen në orën 19:00 dhe koncerti fillon në orën 20:00 në The Cutting Room në New York City. Mos e humbisni këtë mundësi për të qenë pjesë e një feste muzikore që kapërcen kufijtë dhe feston gjuhën e përbashkët të muzikës.

Për rrugëtimin frymëzues të Taulant Mehmetit nga Kosova në Nju Jork lexoni në këtë artikull në Atlantiku.com: Linku për artikullin e parë

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme