Search
Close this search box.

Artisti shqiptaro-amerikan Adem Dalipi vesh shallin e flamurit shqiptar në ceremoninë e diplomimit

Shpërndaje

Adem Dalipi, një artist shqiptaro-amerikan, është diplomuar së fundmi në Illinois Verior, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm në rrugëtimin e tij akademik. I lindur dhe i rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Dalipi ka qenë gjithmonë krenar për trashëgiminë e tij shqiptare. Gjatë ceremonisë së diplomimit, ai bëri një deklaratë të fuqishme duke u veshur me flamurin shqiptar.

Në fotot e shpërndara në rrjetet sociale, Dalipi shihet me krenari i veshur me shallin e flamurit teksa është i rrethuar nga familja e tij. Ai shprehu mirënjohjen e tij ndaj tyre për mbështetjen e palëkundur gjatë aktiviteteve të tij akademike dhe artistike.

Ndonëse Dalipi i ka përfunduar studimet një vit më parë, ai ka theksuar se kujtimet e krijuara gjatë kësaj kohe kanë qenë nga më të mirat, për të cilat do t’i jetë gjithmonë mirënjohës. Prindërit e tij, me origjinë nga Kërçova, Maqedonia e Veriut, u zhvendosën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku lindi dhe u rrit Ademi.

Pavarësisht se është lindur dhe rritur në Amerikë, Dalipi ka mbetur gjithmonë i lidhur me rrënjët e tij shqiptare. Në një intervistë për KultPlus, ai përmendi sfidat me të cilat u përball duke u rritur dhe përpjekjet që ai dhe familja e tij bënë për të qëndruar të lidhur me kulturën e tyre.

“Rritja në Amerikë nuk ishte gjithmonë e lehtë për mua dhe familjen time. Prindërit e mi merrnin mua dhe vëllain tim në Shqipëri çdo verë për të vizituar familjen dhe për të mësuar më shumë për fshatin tonë dhe kulturën tonë. Edhe pse u përballa me shumë keqkuptime për shkak të emri, prejardhja ime kulturore ishte e ndryshme, pasi ishim aktivisht të përfshirë në komunitetin shqiptar që na rrethonte”, shpjegoi ai.

Talenti i Dalipit për muzikën ishte i dukshëm që në moshë të vogël. I njohur nga mësuesi i tij në klasën e tretë, ai u inkurajua të ndiqte pasionin e tij për muzikën. Duke filluar me kitarën, ai përfundimisht zgjeroi aftësitë e tij për të përfshirë këndimin dhe mësimin e instrumenteve të tjera.

“Kam filluar të shkruaj muzikën time kur isha 11 vjeç. Prindërit e mi nuk ishin marrë fillimisht me muzikë, kështu që ishte pak sfiduese për mua. Megjithatë, pasi filluan të shohin përkushtimin tim, ata filluan të më mbështesin. Së bashku , gjetëm mundësi për t’u lidhur me njerëzit në industri”, tha ai.

Një nga mundësitë e rëndësishme që iu shfaq ishte një audicion për “American Idol”. Në verën e vitit 2018, pak pas seancave të regjistrimit në Toronto të Kanadasë, ai u ftua në audicion nga një producent i “American Idol”. Në vetëm 15 vjeç, ai mori biletën e artë nga një juri e përbërë nga këngëtarë të famshëm si Lionel Richie, Katy Perry dhe Luke Bryan.

“Pas kësaj shkova edhe në ‘Hollywood Week’. Kjo përvojë më dha besim të madh se do të jem një artist serioz në të ardhmen dhe do të më ndihmojë të krijoj lidhje të reja në industrinë e muzikës”, vazhdoi ai.

Rrugëtimi i Adem Dalipit si artist sapo ka filluar dhe diplomimi i tij shënon fillimin e një kapitulli të ri emocionues në jetën dhe karrierën e tij.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme