Tave Peshku: Një pjatë peshku me shije shqiptare

Shpërndaje

Tave peshku është një pjatë tradicionale e peshkut shqiptare që zakonisht bëhet me peshk të bardhë, si merluci ose levrek, dhe gatuhet me qepë, hudhër, domate dhe barishte.

Ja një recetë për tave peshku:

Përbërësit:

4 fileto peshku të bardhë (merluc, levrek ose të ngjashme)
1 qepë e madhe, e grirë
3 thelpinj hudhre, te grira
2 domate të mëdha, të prera
1/4 filxhan vaj ulliri
1/2 filxhan verë të bardhë
1/2 filxhan ujë
1 lugë majdanoz i freskët i grirë
1 lugë gjelle cilantro e freskët e copëtuar
Kripë dhe piper për shije

 

Udhëzime:

Ngrohni furrën në 375°F.

I rregullojmë filetot e peshkut me kripë dhe piper.

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe ziejini derisa të zbuten, rreth 5 minuta.

Shtoni domatet e grira dhe vazhdoni zierjen derisa domatet të jenë prishur dhe të lëshojnë lëngjet e tyre, rreth 10 minuta.

Shtoni verën e bardhë dhe ujin në tigan dhe përzieni mirë.

Transferoni përzierjen e domates në një enë pjekjeje aq të madhe sa të mbajë filetot e peshkut.

Vendosni filetot e peshkut sipër përzierjes së domates.

Spërkatni majdanozin e grirë dhe cilantro mbi peshkun.

Mbulojeni enën e pjekjes me fletë metalike dhe piqeni në furrë për 30-40 minuta, ose derisa peshku të piqet dhe të skuqet lehtësisht me një pirun.

Shërbejeni të nxehtë me bukë me kore dhe një sallatë anësore, nëse dëshironi. Kënaquni!

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme