Fërgesë – Një udhëzues hap pas hapi për të gatuar këtë pjatë tradicionale shqiptare

Shpërndaje

Fërgesa është një pjatë tradicionale shqiptare që shquhet për shijen e saj të pasur dhe të këndshme. Kjo pjatë përgatitet me një kombinim të specave, qepëve, domateve dhe dy lloje djathi, feta dhe kaçkavall. Është e lehtë për t’u përgatitur dhe është e përkryer për një darkë familjare ose për një vakt me miqtë.

Në këtë udhëzues hap pas hapi, do t’ju tregojmë se si të gatuani fërgesë në një tigan në tenxhere.

Përbërësit:

2 speca zile të kuqe, të prera në feta
2 speca jeshile, të prera në feta
2 qepë, të prera në feta
4 domate, të prera
1/2 filxhan vaj ulliri
1/2 filxhan ujë
1/2 kile djathë feta, i grimcuar
1/2 kile djathë kaçkavall i grirë në rende
Kripë dhe piper për shije

Udhëzime:

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

Shtoni qepët e prera në tigan dhe gatuajeni derisa të jenë të buta dhe të tejdukshme.

Shtoni në tigan specat e prerë në feta dhe gatuajeni për 10-15 minuta, derisa të jenë të buta.

Shtoni domatet e grira dhe ujin në tigan dhe vazhdoni të gatuani edhe për 10-15 minuta të tjera.

Ulni zjarrin në minimum dhe në tigan shtoni djathin feta të grirë dhe djathin kaçkavall të grirë.

Përziejini përbërësit derisa djathi të shkrihet dhe të bashkohet mirë.

E rregullojmë pjatën me kripë dhe piper sipas shijes.

Vazhdoni të gatuani fërgesën edhe për 5-10 minuta të tjera, derisa djathi të marrë flluska dhe të marrë ngjyrë kafe të artë.

Hiqeni tiganin nga zjarri dhe lëreni të ftohet për disa minuta përpara se ta shërbeni.

Fërgesa shërbehet më së miri e nxehtë dhe mund të shijohet si pjatë kryesore ose si pjatë anësore. Është një vakt i përzemërt dhe i kënaqshëm që me siguri do t’i lërë përshtypje çdo mysafiri me shijen e tij unike dhe aromatike. Provojeni dhe zbuloni shijet e mrekullueshme të kësaj pjate tradicionale shqiptare.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme