Zbulimi i Ksamilit: Mediat Amerikane e quajnë ‘Maldivet e Evropës”

Shpërndaje

Evropa mesdhetare është destinacioni veror i preferuar për miliona amerikanë. I famshëm për ujërat e tij kristal të pastër, fshatrat piktoreske bregdetare dhe kombet tepër të lashta, rajoni po përgatitet për një rritje rekord të turizmit këtë sezon.

Sado e çuditshme që të tingëllojë, një nga pikat më të bukura të notit në Mesdhe, e cila kohët e fundit ka fituar pseudonimin “Maldivet e Evropës”, ende po fluturon nën radarin e shumicës së udhëtarëve.

348850141 835248394637490 4419399502276948772 n

Nuk po flasim për Bregun Dalmat të Kroacisë, për Malin e Zi gjithnjë e më në modë, as ndonjë prej këtyre ishujve grekë jashtë rrugës: është Ksamili, në Shqipërinë shumë të nënvlerësuar, që duhet të jetë në listën tuaj të kovës.

Maldivet e Evropës është një vend i nënvlerësuar ballkanik

“Maldivet e Evropës” është një qytet i vogël plazhi në Shqipërinë Jugore, në një brez bregdetar të quajtur zakonisht Riviera Shqiptare, që shtrihet në detin Jon me ngjyrë bruz dhe një hedhje guri larg nga ishulli grek i Korfuzit.

Në skenën e paspandemisë, Shqipëria është bërë e njohur si një nga vendet me diell më të modës në Evropë për shkak të natyrës mahnitëse dhe pasurisë kulturore, megjithëse ka një kapje:

Turistët që mbërrijnë në aeroportin e Tiranës, më i madhi në vend, shpesh zhgënjehen kur nuk marrin menjëherë atmosferën e ‘Maldives’ që kishin shfaqur:

 

347609252 835248344637495 6588627792273733008 n 1

 

Më shpesh sesa jo, ata do të bëjnë një udhëtim të shkurtër në Durrës, porti më i afërt me Tiranën, dhe do të bëjnë një vizitë në plazhin komunal të pazhvilluar, ku detet janë një gri të paftuar dhe plazhet tepër me guralecë, zakonisht e quajnë atë një ditë.

Për të përjetuar hijeshinë bregdetare të Shqipërisë, duhet të shkoni në Jug.

Rruga e gjatë nga jugu drejt parajsës

Kryeqyteti shqiptar dhe porti i tij shoqërues janë të mbushur me monumente të epokës komuniste, dhe megjithëse ato bëjnë një pushim emocionues në qytet, Tirana ose Durrësi ekzistojnë në një mbretëri krejtësisht të ndryshme nga ajo e bregdetit jugor shqiptar.

 

Aerial View Of Tirana Albania Balkan Peninsula In Southeastern Europe.jpg
Mënyra më e lehtë për të udhëtuar në Shqipëri është marrja me qira e një makine, pasi autobusët ndër-bashkiakë rregullisht nuk qarkullojnë në kohë dhe shërbimi i trenave midis qyteteve është inekzistent, gjë që e bën misionin e arritjes në Maldive evropiane pak më të ndërlikuar.

Duke ecur përgjatë bregdetit të thyer shqiptar në një shteg rrugor që përshkon rezervat subtropikale, luginat e thella dhe fshatrat buzë detit, do të ndesheni me panorama mahnitëse të deteve të kaltra Adriatik dhe Jon, ndoshta detet e vogla më të bukura që përbëjnë pjesë të Mesdheut më të gjerë.

Distanca më e shkurtër mes Tiranës, ku aeroporti kryesor ndërkombëtar, është Saranda, qyteti më i madh në Shqipërinë Jugore, është vetëm 4h55. Këtu detet janë tashmë të pastra, dhe ka një skenë turistike të lulëzuar, si dhe tragetet e përditshme që nisen për në Korfuz, në Greqi.

Beach Lounges And Paraols On A Sandy Beach Lapped By The Turquoise Colored Ionian Sea In Ksamil Albanian Riviera Albania Mediterranean Sea Eastern Europe Balkan Peninsula.jpg

14 km larg Sarandës, përgjatë itinerarit SH81, ka një qytet shumë më të çuditshëm që do të bëhet gjëja tjetër e madhe e Mesdheut.

KSAMILI

Ksamili është një fshat punëtorësh bregdetar i ndërtuar gjatë viteve të komunizmit, kur Shqipëria ishte nën diktaturë, pak jashtë kufijve bashkiakë të Sarandës dhe në rrugën për në Butrint, me qëllimin e vetëm për të nxitur prodhimin e vajit të ullirit dhe mandarinës.

Me një popullsi prej pak më pak se 10,000 njerëz, ajo ka bërë një rrugë të gjatë që atëherë, duke e kthyer fokusin e saj te turizmi, i cili ka vazhduar të rritet me një ritëm të shpejtë që nga rivendosja e demokracisë në Shqipëri dhe tani është një arratisje me diell shumë e përballueshme dhe idilike për shumicën e amerikanëve. janë plotësisht të pavetëdijshëm për.

 

Quiet Beach Club In Ksamil Beach Albanian Riviera On The Ionian Sea Mediterranean Europe Albania Western Balkans.jpg

 

Me plazhet e bardha, atmosferën e qetë dhe detet e kristalta, është e lehtë të kuptosh pse do të kishte lindur një krahasim me Maldivet.

Ksamili është në thelb një vend relaksimi, me vetëm një pjesë të vogël të akomodimeve turistike, AirBnB-ve dhe qendrave në butikë për të furnizuar kërkesën. Nuk do të gjeni resorte ultraluksoze, hotele gjithëpërfshirëse ose ato komunitete të frikshme të emigrantëve të mbyllur, të njohur për rritjen e çmimeve.

Në fakt, nuk ka prona me pesë yje të listuara në Booking.com, duke e bërë këtë një nga vendet e fundit të plazhit të mbijetuar në Evropë që nuk është gëlltitur ende nga markat luksoze.

Tepër e përballueshme

Ksamil Beach.jpg

Disa nga hotelet më të shtrenjta në zonë, si Hotel Livia ose Hotel Piramida, mirëpresin mysafirë me tarifa për natë prej vetëm 84 dollarësh dhe 135 dollarësh, respektivisht, një çmim tronditës i përballueshëm për sezonin e lartë mesdhetar, ndërkohë që ka shumë privatë, vila të izoluara dhe apartamente buzë detit në qendër të qytetit për 66 dollarë amerikanë për natë.

Për të bërë një krahasim, tarifat e natës për prona të ngjashme në Oia, një nga vendbanimet më të mëdha në ishullin grek të Santorinit, fillojnë nga 221 dollarë amerikanë për datat e gushtit në të njëjtën platformë rezervimi, megjithëse ato mund të shkojnë deri në një sy. ujitje 7,903 dollarë amerikanë (për një vilë private me pishinë).

Ishulli Balearik i Mallorca-s i zënë në Spanjë nuk është i ndryshëm, ku një dhomë dyshe në një hotel ‘të mirë’ me mëngjes të përfshirë mund t’ju kthejë deri në 215 dollarë amerikanë për natë. Duke qëndruar në Ksamil, ju mund të shijoni pajisje të ngjashme për një çmim shumë më të lirë.

A Couple Of Girl Friends Wearing White Robes And Drinking Tea As They Smile At Each Other From Inside Their Hotel Room.jpg

 

Kur bëhet fjalë për shpenzimet ditore, duhet të dini se dollarët tuaj turistikë do të shtrihen shumë më tej këtu,

pasi pincat e birrës së prodhuar në vend mund të gjenden për një dollar të papërfillshëm, ndërsa ushqimet e shëndetshme në restorante të lira do t’ju kushtojnë një total prej 7,37 dollarësh (mesatarisht).

Dëshironi të trajtoni veten dhe të hani një darkë të këndshme në një restorant të mesëm buzë plazhit në qytetin fqinj e të gjallë të Sarandës? Ju duhet të buxhetoni në vetëm 36,86 dollarë amerikanë për një vakt me tre pjata… Për dy persona.

Nëse jeni një entuziast i kulturës, jeni gjithashtu me fat, pasi shumica e atraksioneve historike në afërsi janë ose të lira për t’u vizituar ose kanë një ‘tarifë hyrjeje’ simbolike.

Greek Amphitheatre In Butrint Albania.jpg

Duke vizituar rrënojat e lashta greko-romake të Butrintit, ku do të shihni një teatër romak të ruajtur mirë dhe ndërtesa të shumta nga periudha helene që janë ende në këmbë, do të paguani vetëm 10,55 dollarë.

Në të njëjtën kohë, Kalaja e Lëkurësit, një kështjellë mesjetare e ngritur në majë të një kodre me një restorant të gjerë me pamje nga Saranda, Ksamili dhe Riviera më gjerë, është falas për vizitorët.

Nuk do të gjeni një marrëveshje më të mirë pushimesh se Riviera Shqiptare në asnjë vend në Mesdhe.

Por pse Ksamili është kaq i lirë dhe i pa-vizituar nëse është kaq i mrekullueshëm, mund të pyesni veten?

Një perlë e fshehur subtropikale

Aerial View Of Saranda A City On The Albanian Riviera Facing The Turquoise Colored Adriatic Mediterranean Sea Albania Balkan Peninsula South Eastern Europe.jpg
Ndryshe nga Greqia apo Spanja, apo në të vërtetë ndonjë fuqi e madhe mesdhetare, Shqipëria nuk është as në Bashkimin Europian dhe as në Eurozonë, gjë që e bën atë dukshëm më pak të zhvilluar se homologët e saj.

Turizmi në Shqipëri gjithashtu nuk kishte nisur mirë në fillim të viteve 2000, pas një recesioni të thellë ekonomik në fund të viteve nëntëdhjetë dhe trashëgimisë së viteve komuniste, që rezultoi në një mungesë të madhe të vendit të infrastrukturës kritike, e lëre më të infrastrukturës turistike. , deri vonë.

Për shembull, Shqipëria e Jugut nuk ka as një aeroport ndërkombëtar, dhe qendra e vetme kryesore e vendit në përdorim është në Tiranë, kryeqyteti i brendshëm, katër deri në pesë orë me makinë në veri.

 

Aerial View Of A Beach In Sarande Albanian Riviera On The Adriatic Coast Of The Mediterranean Sea Albania South Eastern Europe.jpg

Ndërsa planet për ndërtimin e një aeroporti dytësor në bregdet janë duke u zhvilluar, do të kalojnë një numër të mirë vitesh derisa të funksionojë e gjitha. Kjo do të thotë se xhevahiret e bukura dhe të paprishura bregdetare si Ksamili do të qëndrojnë të mbrojtura nga turizmi i tepërt për një kohë të gjatë, megjithëse po bëhet padyshim më trend.

Këtë vit, ai u rendit si vendi i dytë më i kërkuar për pushime në AirBnB në mbarë botën, kështu që sekreti duket se është zbuluar; megjithatë, është më e vështirë për të arritur dhe shumica e pushuesve, veçanërisht amerikanët që fluturojnë nga përtej pellgut, priren të favorizojnë më shumë destinacione ‘tradicionale’ në të cilat mund të fluturojnë drejtpërdrejt, ose që nuk do të përfshinin largime të gjata e të komplikuara ose transferime tokësore .

Ksamili mund të jetë gati të bëhet pika e ardhshme e nxehtë e Mesdheut, por ekonomia e pafavorshme e Shqipërisë dhe përpjekjet më pak se mbresëlënëse për të zhvilluar turizmin në nivel lokal mund të pengojnë turizmin masiv për më shumë vite.

Ksamil Albania beach with blue water and umbrellas.jpg

A duhet fajësuar moszhvillimi?

Për më tepër, pavarësisht se është një kandidate zyrtare për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE), Shqipëria është ende shumë larg anëtarësimit ose adoptimit të euros si monedhë zyrtare.

Kjo do të thotë se leku shqiptar i nënçmuar do të mbetet në përdorim edhe për vitet e ardhshme, duke e mbajtur Shqipërinë ‘të lirë’ për të huajt, ndryshe nga Kroacia, e cila hoqi kuna kohët e fundit për t’u bërë një shtet i euroizuar, duke iu afruar gjithnjë e më shumë çmimeve të Evropës Perëndimore.

Zona të tjera plazhi në Shqipërinë e Jugut, Pema dhe Thatë po bëhen virale edhe në TikTok, për shkak të kasolleve të tyre të qeta të plazhit të pajisura me hamak që lëkunden mbi oqean, të disponueshme me qira ditore duke filluar nga vetëm 9,90 dollarë amerikanë.

Herën tjetër, mos u mendoni shumë: shtoni rivierën shqiptare të përshtatshme për buxhetin, mahnitëse në listën tuaj të dëshirave verore./Traveloffpath

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme