Search
Close this search box.

Top 5 destinacionet më të njohura të prillit në SHBA

Shpërndaje

Prilli është një kohë e shkëlqyer për të udhëtuar në SHBA, pasi moti fillon të ngrohet dhe shumë destinacione turistike të njohura janë më pak të mbushura me njerëz sesa gjatë sezonit të pikut të verës. Nga plazhet në parqet kombëtare, ka shumë vende për të eksploruar në prill. Këtu janë pesë destinacionet më të njohura të prillit në SHBA:

1. New Orleans, Luiziana

culture 1

New Orleans është një destinacion i famshëm në prill, falë motit të tij të butë dhe festivaleve të ndryshme. Festivali i Xhazit dhe Trashëgimisë në New Orleans zhvillohet në fund të prillit dhe në fillim të majit, duke shfaqur shfaqje muzikore nga një sërë zhanresh. Qyteti gjithashtu pret Festivalin e Lagjes Franceze, një festë e muzikës, ushqimit dhe kulturës që mbahet në mes të prillit. Vizitorët mund të eksplorojnë gjithashtu lagjet historike të qytetit, duke përfshirë lagjen franceze dhe rrethin e kopshtit.

2. Uashington D.C.

dc blossoms 527729869

Pranvera është një kohë e bukur për të vizituar kryeqytetin e vendit, pasi pemët e famshme të lulëzimit të qershisë që rreshtojnë pellgun e baticës janë në lulëzim. Festivali Kombëtar i Lulëzimit të Qershisë zhvillohet në fillim të prillit, duke shfaqur ngjarje dhe aktivitete që festojnë kulturën japoneze dhe lulëzimin e pemëve. Vizitorët mund të eksplorojnë gjithashtu muzetë, monumentet dhe monumentet e shumta të qytetit, duke përfshirë muzetë Smithsonian, Qendrën Kombëtare dhe Shtëpinë e Bardhë.

3. San Diego, Kaliforni

petco park 1200x630 1

San Diego është një destinacion i frekuentuar gjatë gjithë vitit, por prilli është një kohë e shkëlqyeshme për t’u vizituar para se të mbërrijnë turmat e verës. Qyteti krenohet me mbi 70 milje plazhe, si dhe atraksione si Kopshti Zoologjik i San Diegos dhe Parku Balboa. Prilli shënon gjithashtu fillimin e sezonit të bejsbollit dhe vizitorët mund të ndjekin një lojë në Petco Park, shtëpia e San Diego Padres.

4. Savannah, Gjeorgji

360 F 269712877 rSM4K51C6HqydJAOvomCQ8P7I1Oh9Pdr

Savannah është një qytet simpatik jugor me një histori të pasur dhe arkitekturë të bukur. Në prill, vizitorët mund të shijojnë motin e butë të qytetit dhe të ndjekin Festivalin e Muzikës Savannah, duke shfaqur shfaqje nga një shumëllojshmëri muzikantësh. Vizitorët mund të eksplorojnë gjithashtu rrethin historik të qytetit, të marrin një lundrim me varkë lumi përgjatë lumit Savannah dhe të provojnë kuzhinën jugore në restorantet lokale.

5. Maui, Hawaii

Maui Kaanapali 7Michael GettyImages 533055947 1

Maui është një destinacion popullor gjatë gjithë vitit, por prilli është një kohë e shkëlqyer për t’u vizituar përpara sezonit të pikut të verës. Ishulli krenohet me plazhe të bukura, pyje të harlisur shiu dhe peizazhe mahnitëse vullkanike. Vizitorët mund të shijojnë aktivitete në natyrë si hiking, snorkeling dhe surfing, si dhe eksplorimin e atraksioneve lokale si Rruga për në Hana dhe Parku Kombëtar Haleakala.

Këto janë vetëm disa nga destinacionet më të njohura të prillit në SHBA. Nga plazhet tek festivalet në qytetet historike, ka shumë mundësi për udhëtarët që kërkojnë një largim pranveror.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme