Search
Close this search box.

Tirana renditet si qyteti i tretë më i vizituar në botë për këtë verë

Shpërndaje

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, ka arritur një arritje të jashtëzakonshme duke u renditur si destinacioni i tretë më i rezervuar për periudhën e verës nga qershori deri në gusht 2024, sipas një raporti të Institutit Ekonomik Mastercard. Kjo arritje e vendos Tiranën mes gjigantëve botërorë si Mynihu i Gjermanisë dhe Tokio i Japonisë, të cilët siguruan përkatësisht vendin e parë dhe të dytë. Kjo renditje pasqyron tërheqjen në rritje të Tiranës si një destinacion turistik i gjallë dhe i aksesueshëm për sezonin e verës.

Mynihu, destinacioni kryesor në listë, po përjeton një kërkesë të paprecedentë turistike, e nxitur kryesisht nga roli i tij si mikpritës i ndeshjes hapëse të Kampionatit Evropian të Futbollit në qershor. Tokio, duke ndjekur nga afër, përfiton nga një jeni historikisht i dobët dhe një vit i plotë pa kufizime udhëtimi, duke tërhequr turistë në numër rekord. Tirana, ndërkohë, shquhet për përballueshmërinë e saj në krahasim me destinacionet e tjera bregdetare evropiane dhe afërsinë e saj me hotelet e bukura buzë detit, duke e bërë atë një opsion veçanërisht tërheqës për udhëtarët e verës.

Raporti thekson gjithashtu se pas Tiranës, Nice në Francë dhe Kankun në Meksikë janë destinacionet e radhës më të njohura. Kjo e vendos Tiranën në një kompani të shquar, duke konkurruar me disa nga pikat turistike më të njohura në mbarë botën. Për komunitetin shqiptaro-amerikan, ky lajm është një burim krenarie dhe një dëshmi e rritjes së rëndësisë së Shqipërisë në skenën globale të turizmit. Qoftë trashëgimia e pasur kulturore, mikpritja e ngrohtë apo peizazhet mahnitëse bregdetare, Tirana ofron një eksperiencë udhëtimi unike dhe buxhetore që vazhdon të magjepsë vizitorët nga e gjithë bota këtë verë.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme