Nga Emigrant në Përfaqësues Shtetëror: Historia e Joe Hoxhës

Shpërndaje

Joe Hoxha është një Përfaqësues i Shtetit në Konektikat, i cili përfaqëson Distriktin e 78-të të Shtëpisë. Ai ka lindur në Tiranë, Shqipëri, por familja e tij u shpërngul në SHBA kur ai ishte vetëm tre vjeç e gjysmë.

Ndërsa ai nuk mban mend shumë për edukimin e tij në Shqipëri, ai e ka vizituar këtë vend disa herë. Në një intervistë për ATLANTIKU, ai tha se “familja ime u shpërngul në SHBA kur isha vetëm 3 vjeç e gjysmë. Nuk mbaj mend shumë, në mos asgjë, nga Shqipëria nga ajo kohë, por që atëherë jemi kthyer për të vizituar. shume here.”

Por Shqipëria nuk i dha formë perspektivës së Joe-t për politikën dhe qeverinë, pasi ai në fakt nuk u rrit atje. Në vend të kësaj, përvojat e tij duke u rritur në SHBA dhe veçanërisht në seksionin “West End” të Bristol, Connecticut, ndikuan në pikëpamjet e tij.

Atij dhe familjes së tij iu desh të përshtateshin me një gjuhë dhe një mënyrë jetese të re dhe shpesh bënin punë të vështira për një pagesë të vogël. Pavarësisht këtyre sfidave, Joe ka vazhduar të bëhet një ekzekutiv financiar në një bankë lokale dhe një Përfaqësues i Shtetit. Siç thotë ai, “Prindërit e mi zgjodhën të jetonin në Bristol sepse në atë kohë kishte shumë punë prodhuese që nuk kërkonin që ata të dinin shumë anglisht në fillim. Ëndrra ime e parë në jetë ishte të bëhesha boksier ose luftëtar MMA , Më pëlqente të luftoja dhe të zihesha si fëmijë dhe grindesha shumë me fëmijët e lagjes.Sot jetoj ende në të njëjtën lagje ku bleva një shtëpi këtu disa vite më parë dhe prindërit e mi jetojnë gjithashtu afër. Unë punoj si ekzekutiv financiar për një bankë lokale, përveç që jam Përfaqësues i Shtetit për distriktin e shtëpisë së 78-të.”

Joe e konsideron veten një konservator si në çështjet ekonomike ashtu edhe në ato sociale, dhe ai beson në vendosjen e Amerikës së pari. Ai vlerëson vlerat tradicionale familjare dhe patriotizmin amerikan, dhe e sheh veten si një luftëtar kulture që ngrihet kundër “wakeizmit”.

“Unë jam rritur gjithmonë si një konservator, konservator për çështjet ekonomike dhe sociale. Unë e konsideroj veten një konservator të llojit të parë të Amerikës. Unë besoj në një klasë të mesme të fortë amerikane që vlerëson vlerat tradicionale familjare dhe patriotizmin amerikan. Amerika është më e madhja vend në Tokë, por për fat të keq elementë të majtë të vendit po përpiqen ta rrëzojnë atë. Unë jam një luftëtar krenare e kulturës. Unë qëndroj për atë që besoj dhe do të përballem me këdo që përpiqet të shtyjë ‘Wokeism’.” – na tha gjatë intervistës.

JOE HOXHA 1

 

Joe ka qenë i interesuar për politikën që kur ishte fëmijë dhe votoi për herë të parë në një zgjedhje tallëse në klasën e tretë. Ai u përfshi edhe më shumë në kolegj dhe punoi në disa fushata politike, duke përfshirë një fushatë guvernatoriale në Konektikat dhe një fushatë të suksesshme për një kandidat në Teksas.

Pavarësisht disa pengesave, Joe vazhdoi në aspiratat e tij politike dhe përfundimisht kandidoi vetë për Përfaqësues të Shtetit. Siç shpjegon ai, “Në dhjetor 2021 u shfaq një mundësi. Përfaqësuesi i Shtetit Whitt Betts njoftoi se nuk do të kërkonte rizgjedhje. Pas shqyrtimit të ngushtë me familjen dhe miqtë vendosa të kandidoj më 27 janar 2022, njoftova në Facebook. Më 9 gusht pas një primare rraskapitëse fitova 75%-25% të votave. Nuk pati zgjedhje të përgjithshme sepse partia demokratike nuk kishte arritur të caktonte një kandidat. Kështu më 8 nëntor 2022 u shpalla fitues i Distriktit 78 me një diferencë prej 100%”.

Si Përfaqësues i Shtetit, Joe shërben në tre komitete: GAE (administrata dhe zgjedhjet e qeverisë), Ndarjet dhe Bankat. Ai është krenar që përfaqëson qarkun e tij dhe lufton për vlerat konservatore në qeveri./ATLANTIKU

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme