Lirion Murtezi: Dhurata e Kosovës për futbollin amerikan

Shpërndaje

Në një bisedë me Atlantikun, Lirion Murtezi, një futbollist  jashtëzakonisht i talentuar nga Akademia e Marines, shpalos rrugëtimin e tij frymëzues nga zemra e Kosovës në fushën e futbollit amerikan.

I lindur në Prishtinë, rrugëtimi i Murtezit në Shtetet e Bashkuara u shënua me risi dhe ndryshime. Ai pranon se “Tranzicioni im nga Kosova në SHBA ishte i vështirë në fillim, sepse isha i ri dhe gjithçka ishte e re për mua pas lëvizjes” Megjithatë, me kalimin e kohës, Murtezi gjeti bazën e tij dhe, më e rëndësishmja, rrjedhshmërinë e tij gjuhësore, duke e lejuar atë të “përshtatej ” dhe fillon një kapitull të ri të jetës së tij.

unnamed 4

Duke reflektuar sesi eksperienca e tij si emigrant e ka formuar rrugëtimin e tij si student-sportist, Murtezi tha për Atlantikun: “Përvojat e mia si emigrant më kanë ndihmuar të përballoj shumë vështirësi në jetën time si student-atlet…Të përballem me vështirësitë si një emigrant i ri më përgatiti për çdo sfidë që mund të më dilte përpara dhe më mësoi të mos heq dorë kurrë përballë vështirësive.”

Ai u thellua në prezantimin e tij të hershëm në futbollin amerikan, duke kujtuar lojërat e rastësishme me vëllain dhe kushërinjtë e tij, të cilat gradualisht evoluan në një ndjekje serioze. “Fillova të shikoj futboll në televizor, gjë që ngjalli edhe më shumë interes për të mësuar rreth kësaj loje. Më në fund, kur isha në klasën e 7-të, iu bashkua ekipit të futbollit të shkollës dhe që atëherë më pëlqeu gjithçka për lojën” na tha ai. Një pikë kthese erdhi në klasën e 9-të kur ai u zgjodh për të luajtur në universitet, një mundësi e rrallë që e shtyu drejt një udhëtimi të përkushtuar në sport.

akademia

Balancimi i roleve të dyfishta kërkuese të të qenit student dhe një futbollist i përkushtuar në Akademinë Marine nuk është diçka e vogël. I pyetur se si ia del, Murtezi na tha: “Menaxhimi i kohës dhe të kesh prioritetet e mia në linjë ndihmon në balancimin e gjithçkaje këtu në akademi. Të jem në gjendje të qëndroj në krye të akademikëve të mi fillimisht dhe të mos shqetësohem për këtë më liron kohë për t’u fokusuar për futbollin dhe bashkëlojtarët e mi”.

Rituali i tij para lojës është intrigues – dëgjimi i repit shqiptar. Ai zbuloi “Muzika shqiptare thjesht më bën të jem i sinqertë. Artisti im i preferuar është Unikkatil, më pëlqen të dëgjoj stilin e tij të muzikës dhe tekstin pas çdo kënge. Kënga ime e preferuar është Vetbesim.”

unnamed 5

Atleti premtues tregon përshtatshmërinë dhe angazhimin e tij të palëkundur në fushën e futbollit. Duke diskutuar procesin e tij të detajuar të përgatitjes, Lirion ndau “Çdo javë fillon me shumë filma dhe duke parë mbrojtjen që do të luajmë. Më pas sigurohem që e di se çfarë jam duke bërë në çdo pozicion në vijën sulmuese pasi duhet të jem në gjendje për të komunikuar me të gjithë”.

I zgjedhur si bashkëkapiten i skuadrës së futbollit të Marinës, ai foli për rëndësinë e këtij roli drejtues “Ky është një nder i rëndësishëm pasi shokët e mi votuan për mua dhe kanë besim tek unë si lojtar, që do të thotë shumë. Sa i përket motivimit shokët e mi të skuadrës, sigurohem që ata e dinë që unë kam shpinën në çdo gjë që bëjmë dhe unë jap shembull për të gjithë ata.”

unnamed 3

Sa i përket të ardhmes, Murtezi po pret një përfundim të fortë të sezonit të tij të lartë dhe një diplomim kuptimplotë nga akademia. Ai u shpreh: “Nëse jam në gjendje të ndjek diçka më tej sesa futbollin e kolegjit, do të bëj, përndryshe mezi pres të shërbej në marinë. Do të doja të përdorja diplomën time të shkencave politike për të krijuar ndryshime qoftë në shtëpi në Kosovë apo edhe në komunitetin tim lokal. në Pitsburg”.

Qoftë në fushë apo jashtë saj, historia e Lirion Murtezit është një dëshmi e këmbënguljes, ambicieve dhe fuqisë së rrënjëve kulturore. Sigurohuni që të vazhdoni me udhëtimin e tij në Atlantiku.com dhe për më shumë përditësime, na ndiqni në Instagram @atlantiku.media

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme