Search
Close this search box.

Panairi i 2-të Vjetor i Rrugës Skenderbeu në Bronx

Shpërndaje

Panairi i 2-të Vjetor i Rrugës Gjergj Kastrioti “Skenderbeu” u mbajt të dielën, më 7 maj 2023, në cepin e Arthur Ave dhe Cresent Ave në Bronx, New York. Ky panair është një ngjarje emocionuese për shqiptaro-amerikanët e zonës, pasi feston trashëgiminë e pasur kulturore të Shqipërisë dhe heroin e saj më të famshëm, Skënderbeun. Panairi paraqiti një gamë të gjerë aktivitetesh, duke përfshirë shfaqje muzikore të drejtpërdrejta nga muzikantë vendas shqiptarë, shfaqje vallëzimi tradicional shqiptar dhe ekspozita kulturore që shfaqnin artin, veshjet dhe ushqimin shqiptar. Vizitorët gjithashtu patën mundësinë të marrin pjesë në një sërë lojërash. Ushqimi ishte një pikë kryesore e ngjarjes, me shumë shitës që shërbenin pjata tradicionale shqiptare si burek, cebapa dhe fli. Aroma e mishit të pjekur në skarë dhe erëzave mbushën ajrin, duke tërhequr vizitorët me aromën e tij të shijshme. Një nga ngjarjet më emocionuese të panairit ishte parada, ku morën pjesë organizata dhe individë shqiptaro-amerikanë të veshur me veshje tradicionale shqiptare, duke mbajtur flamurin shqiptar dhe duke luajtur muzikë me instrumente tradicionale shqiptare. Parada solli një atmosferë festive dhe të gjallë në rrugët e Bronx-it, duke festuar krenarinë e komunitetit shqiptar.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme