Shijimi i dy kulturave: Kuzhina Shqiptaro-Amerikane e Monda Cunmulajt

Shpërndaje

Sot ju prezantojmë me Monda Cunmulajn, një magjistare e kuzhinës, e cila po rrëmben në mënyrë magjepsëse thelbin e kuzhinës shqiptaro-amerikane në llogarinë e saj në Instagram @fortheloveoffoodbymc. Instagrami i Monda-s, i mbushur me foto dhe video të gatimit të saj, është një kënaqësi për sytë dhe për shpirtin.

E lindur në Kelmend të Shqipërisë, jeta e Mondës ka qenë një përzierje e bukur e dy kulturave të pasura. Udhëtimi i saj në Shtetet e Bashkuara në një moshë 9-vjeçare ishte i mbushur me ëndrra dhe shpresa për një të ardhme më të ndritshme. Ajo kujton fillimet e saj modeste: “Ne jetuam me motrën time dhe burrin e saj për vitin e parë… Nëna ime ka qenë gjithmonë një nënë që rrinte në shtëpi. Mbaj mend që kthehesha në shtëpi nga shkolla për një vakt të shijshëm shqiptar.” Gatimi pasionant i nënës së saj mbolli farat për udhëtimin e  Mondas. “Kam pasur gjithmonë një gjë për brumin, madje e kam bërë byrekun tim të parë në moshën 6-vjeçare. Ne qeshim për këtë tani me familjen time sepse kush e di nëse ishte mirë, por halla ime betohet se është më i mira që ka pasur ndonjëherë.”

image 6487327 1 1

Instagrami i saj shërben si një homazh për rrënjët e saj kulturore, duke përzier komoditetin e kuzhinës amerikane me pasurinë e shijeve shqiptare. Nga buka e bërë në shtëpi dhe ‘buk kollomoqit’ te ‘kos’ dhe ‘tullumba’, Monda prezanton një kaleidoskop kulinarie, duke ruajtur shijet e vendit të saj, ndërsa përshtatet me peizazhin gastronomik të shtëpisë së saj të re.

image 50738689 1

Pjatat me një përzierje të shijeve shqiptare dhe amerikane janë pjesa e fortë e Mondes. Një recetë e spikatur që ilustron në mënyrë të përsosur këtë është receta e saj për patatet. “Unë shkrij gjalpin dhe djathin feta… dhe e shtoj atë te pureja e patateve. Mendoj se erëza e ushqimit tuaj me shumë erëza mund t’i kthejë pjatat tuaja nga të buta dhe të mërzitshme në të gjalla dhe të shijshme. Unë përdor shumë hudhër pluhur, pluhur qepë. , qimnon, pluhur i ftohtë, koriandër, borzilok rigon dhe kështu me radhë.” thotë ajo, duke demonstruar se sa rregullime të thjeshta mund të sjellin një pjatë shqiptare në një pjatë klasike amerikane.

Monda gjithashtu inkurajon përfshirjen e të vegjëlve të saj në kuzhinë, duke e përcjellë kështu pasionin e saj tek brezi i ardhshëm. “Që kur mbaj mend, kam ëndërruar të kem një vajzë të vogël. Dikë me të cilin të ndaj gjithçka, dhe natyrshëm e ndaj pasionin tim për gatimin me të”, na thotë ajo. Interesi i vajzës së saj për gatimin shpesh tregohet në postimet e saj në Instagram.

image 6483441 1 1

Ndikimi i Mondës shtrihet përtej familjes së saj të ngushtë. Faqja e saj në Instagram është shndërruar në një platformë për shkëmbim dhe mësim. Gratë amerikane të martuara me burra shqiptarë, shqiptarë të lindur në Amerikë, apo kushdo që ka kuriozitet për kuzhinën, të gjitha gjejnë vlerë në recetat e saj të thjeshta për t’u ndjekur. Monda thotë: “Sa më shumë rritem, aq më shumë ndihem e lidhur me rrënjët e mia. Shpresoj ta pasoj këtë tek fëmijët e mi.”

Udhëtimi i saj në gatim ka një premtim emocionues për të ardhmen. “Ndarja e këtij versioni të vetes ka qenë përvoja më e vështirë, por më shpërblyese, dhe kush e di, ndoshta një ditë një koleksion i recetave të mia do të jetë pjesë e menyve tuaja te kafesë, por tani për tani unë thjesht po e shijoj këtë udhëtim, kudo që mund të më çojë.” shton Monda.

Ndiqni udhëtimin e saj të kuzhinës në Instagram në @fortheloveoffoodbymc. Nuk kemi asnjë dyshim se Monda do të vazhdojë të na frymëzojë, kënaqë dhe të bashkojë të gjithëve përmes gjuhës universale të ushqimit.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme