Search
Close this search box.

Biseda me Bek Lover: Ndërveprimi i rrënjëve shqiptare dhe ëndrrës amerikane

Shpërndaje

Sot ju prezantojmë një intervistë me Bek Lover, një emër që rezonon me qëndrueshmërinë, vendosmërinë dhe fuqinë e rrëfimit brenda komunitetit shqiptaro-amerikan.

Bek Lover lindi dhe u rrit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me prindërit e tij me origjinë nga rajone të ndryshme të Shqipërisë. Nëna e tij mbërriti si vajzë e re, duke i shpëtuar regjimit brutal të Enver Hoxhës. Babai i tij, në ndjekje të ëndrrës amerikane, u largua nga Kosova në vitet ’70. Pavarësisht nga betejat e tyre, të dy prindërit rrënjosën një ndjenjë të thellë krenarie kombëtare dhe një nderim për trashëgiminë e tyre të përbashkët tek djali i tyre.

Më kujtohet se jam rritur në një shtëpi shumë nacionaliste. Të qenit shqiptar ishte gjithçka. Të flasësh gjuhën dhe të mësosh historinë e popullit tonë. Unë kam qenë shumë aktiv në moshë të re me problemet në Kosovë, babai më çoi në shumë protesta. E gjithë jeta ime ka qenë për luftën e popullit tonë.

FAMILY GRAVES BEK LOVER 2

Kjo e ndryshoi vërtetë jetën e Lover, duke frymëzuar qëndrueshmërinë dhe dëshirën e tij të fortë për të mbështetur komunitetin e tij. Përvojat e tij, veçanërisht ato nga Lufta e Kosovës, ndikuan thellë tek ai dhe vazhdojnë të udhëheqin veprimet dhe mendimet e tij edhe sot.

Gjatë luftës kam humbur 28 persona dhe kushëriri im i parë është goditur me mbi 20 plumba dhe ka shpëtuar. Sapo mbaroi lufta, shkova në Kosovë dhe pashë shkatërrimin nga afër. Ishte një ndjenjë shkatërruese. Sa herë që kaloj kohë të vështira dhe ndihem i dëshpëruar, kujtoj mundësinë që familja dhe miqtë e mi që humbën jetën në Kosovë nuk e kishin pasur kurrë.

Udhëtimi i tij mori një kthesë të papritur pas humbjes tragjike të xhaxhait të tij, një ngjarje përcaktuese që e shtyu atë të fillonte Podcast-in “Bek Lover & The Come Back Team”. Duke kaluar nga një figurë e suksesshme në jetën e natës dhe shitjet në Nju Jork, ai e ktheu vëmendjen te rrefimet dhe t’u jepte një platformë zërave që shpesh nuk dëgjohen.

Unë kam pasur bekimin e të paturit një rrjet të mrekullueshëm në jetën time. Gjithmonë i kam dashur njerëzit dhe kam takuar njerëz. Duke zhvilluar miqësi të mahnitshme në të gjithë botën, unë ushqej këto lidhje për të ushqyer podcast-in tim dhe krijimin e përmbajtjes. Qëllimi im me shfaqjen ishte të shpëtoja 1 jetë. Një grua më kontaktoi një herë dhe më tha se nuk kishte bërë vetëvrasje për shkak të dëgjimit të emisionit dhe e dija që nuk mund ta ndaloja punën time.

Street Sign BEK LOVER 2

Podkasti veçohet për gamën e larmishme të të ftuarve, nga individë të profilit të lartë deri te ish-kriminelët, secili duke ndarë historitë dhe përvojat e tyre unike. Lover beson në fuqinë e këtyre tregimeve për të frymëzuar dëgjuesit e tij dhe për t’u kujtuar atyre aftësinë e tyre për t’u rikthyer nga fatkeqësitë.

Lover ishte i pranishëm gjatë sulmeve të 11 shtatorit, një ngjarje e thellë dhe që ndryshoi jetën që i dha formë qasjes së tij ndaj punës dhe jetës. “Unë isha nën Qendrën Botërore të Tregtisë ditën kur u godit në metro. Të dilja nga ato ndërtesa ndërsa digjeshin dhe t’i shikoja ato duke u rrëzuar mu para meje, më ndryshoi përgjithmonë” tregon ai. “Unë jetoj çdo moment sikur të jetë i fundit. Nuk më intereson çfarë mendojnë apo thonë njerëzit për mua apo çfarë zgjedh të bëj në jetë.”

FIRST ALBANIANS BEK LOVER 2 2

Teksa përfundojmë bisedën tonë me Tafilajn, i kërkojmë atij një këshillë që do t’u jepte të rinjve shqiptaro-amerikanë që aspirojnë të bëjnë ndryshimin dhe të hapin rrugët e tyre drejt suksesit.

Nëse vini nga një familje tradicionale shqiptare, prindërit shqiptarë janë më të mirët dhe më të këqijtë. Ata kanë një ndikim shumë të fortë në jetën e fëmijëve të tyre dhe mund të priren t’i udhëheqin ata më shumë drejt asaj që ata mendojnë se është e drejtë për ta, sesa cila mund të jetë rruga e duhur për fëmijën e tyre. Këshilla ime është gjithmonë të nderoni prindërit tuaj, t’i respektoni, t’i doni ata, por mos iu bindni askujt kur bëhet fjalë për udhëtimin tuaj. Ajo që të tjerët mund të mendojnë se është e drejtë për ju, mund të mos jetë. Ju duhet t’i besoni instinktit dhe zemrës suaj, në thelb e dini se çfarë është më e mira për ju në jetë.

Faleminderit, Bek Lover, që ndatë udhëtimin tuaj të pabesueshëm me ne dhe që vazhdoni të jeni një fener frymëzimi për shumë njerëz. Dhe siç thoni ju, “Shpëtoni çdo moment, thuani çdo fjalë në zemrën tuaj njerëzve që doni. Jetoni jetën me një hakmarrje, ose siç thotë Dylan Thomas në poezinë e tij, “Mos hyni me butësi në atë natë të mirë… Inat kundër vdekjes së dritës!'”

Për një eksperiencë më vizuale dhe interaktive, ju lutemi na ndiqni në Instagram në @atlantiku.media. Çdo artikull që postojmë në faqen tonë të internetit publikohet gjithashtu si një artikk vizual në Instagramin tonë.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme