Search
Close this search box.

Zelensky në Shqipëri në përpjekjen më të fundit për mbështetjen e mbrojtjes së Ukrainës

Shpërndaje

Presidenti ukrainas promovon idenë e prodhimit të përbashkët të armëve në samitin dyditor të vendeve të Evropës Juglindore.

Presidenti Volodymyr Zelensky është përpjekur të mbledhë mbështetjen e Ballkanit për vizionin e tij të paqes në Ukrainë dhe ka promovuar idenë e prodhimit të përbashkët të armëve në një samit dy-ditor të vendeve të Evropës Juglindore.

Takimi u mbajt në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, ndërsa Kievi po përpiqet të përmirësojë aftësitë e tij mbrojtëse për të mposhtur forcat ruse në një kohë të mbështetjes së dobët të SHBA-së pak më shumë se dy vjet pas pushtimit të plotë të Rusisë.

“Ne jemi të interesuar për bashkëprodhim me ju dhe të gjithë partnerët tanë”, u tha Zelenskyy delegacioneve nga Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut, Kosova, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kroacia dhe Moldavia në fjalën e tij hapëse në samit të mërkurën.

“Ka rreth 500 kompani të mbrojtjes që operojnë në Ukrainë. Secili prej tyre shton forcën, por nuk mjafton për të fituar kundër presidentit rus Vladimir Putin. Ne shohim probleme me furnizimin me municion, gjë që ndikon në situatën në fushën e betejës”.

Zelensky propozoi organizimin e një forumi të mbrojtjes ukrainas-ballkanike në Kiev ose në një kryeqytet ballkanik për të ushqyer bashkëpunimin në armë, duke përsëritur iniciativa të ngjashme të kryera vitin e kaluar me kompanitë e armëve britanike dhe amerikane.

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë anëtarë të NATO-s, i janë bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë dhe kanë dërguar armë dhe pajisje në Ukrainë. Ka industri të rëndësishme armësh në pjesë të Ballkanit, veçanërisht në Serbi dhe Kroaci, një trashëgimi e ish-Jugosllavisë.

Zelensky tha se ai kishte ftuar të gjithë liderët e Ballkanit që të merrnin pjesë në një samit të partnerëve dhe aleatëve në Zvicër këtë pranverë që do të diskutonte vizionin e tij për paqen, i cili përfshin një tërheqje ushtarake ruse nga i gjithë territori ukrainas.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme