Search
Close this search box.

Marrëdhëniet SHBA-Shqipëri në Pikun e Fuqisë

Shpërndaje

Gjatë vizitës së tij zyrtare të parë në Tiranë, Sekretari i Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, shpalli se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë janë më të fuqishme se kurrë më parë. Kryeministri Edi Rama i Shqipërisë shprehu kënaqësinë për vizitën e Blinken, duke e cilësuar atë si një “ditë historike” për vendin.

Duke folur në një konferencë për media në prani të Kryeministrit Ramë, Blinken falënderoi Shqipërinë për rolin e saj në NATO, mbështetjen e Ukrainës dhe dënimin e agresionit rus. Ai theksoi ndihmën e rëndësishme të Shqipërisë për Ukrainën, duke përfshirë dërgimin e municionit, armëve dhe mjeteve rezistente ndaj minave.

Që nga fillimi i pushtimit rus i Ukrainës në shkurt 2022, Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, është rreshtuar fort me aleancën dhe Bashkimi Evropian në mbështetjen e Ukrainës. Ajo gjithashtu ka mbështetur një rezolutë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që dënon pushtimin rus të Ukrainës dhe ka ndërmarrë përpjekje për dokumentimin dhe hetimin e krimeve të luftës në Ukrainë përmes OKB-së.

“Sipas 15 viteve të saj në NATO, Shqipëria ka dhënë kontribute të rëndësishme për aleancën tonë,” deklaroi Blinken. “Trupat shqiptare kanë ndihmuar në ruajtjen e paqes në Kosovë dhe në ndalimin e agresionit rus në anën lindore të NATO-s.”

Blinken bëri të qartë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin Shqipërinë në arritjen e reformave në drejtësi, të cilat janë të rëndësishme për rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.

“Reformat në drejtësi nuk kanë qenë të lehta, por po sjellin rezultate reale,” theksoi Blinken. “Sot u takova me gjykatës dhe prokurorë të lartë që po ndihmojnë në përpjekjet për reforma. Zyrtarët e korruptuar po mbahen përgjegjës, ndërsa anëtarët e krimit të organizuar po shkojnë në burg dhe po humbin asetet e tyre. Ky është një proces fuqishëm.”

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
iptv uk best

Fantastic site A lot of helpful info here Im sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious And naturally thanks on your sweat

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme