Search
Close this search box.

Restauranti Duomo 51 – Një gur i çmuar shqiptar në zemrën e qytetit të Nju Jorkut

Shpërndaje

Në zemrën e qytetit të Nju Jorkut, “Duomo 51” shkëlqen si një gur i çmuar, tregues me krenari mikpritjen dhe gastronominë shqiptare. Ky restorant jashtëzakonisht është produkt i tre partnerëve shqiptarë vizionarë, të cilët me përkushtimin e tyre të palëkundur për shkëlqimin kanë sjellë sukses të padiskutueshëm. Në krye të kësaj aventurë kulinarie janë Zamir V. Gashi, njohur me dashuri si Sammy, dhe dueti dinamik i Mariglen Dines dhe Alban Jakupaj. Përbri tyre është mjeshtri i kuzhinës, Chef Vilfrid Hodai, i cili ju ka rrënjët në Vlorë, por aftësitë i ka shpërblyer në kryeqytetin kulinar të Firences. Së bashku, ata kanë ngritur “Duomo 51 Ristorante” në faqet e lavdishme të revistës Forbes.

New York City, një shkrirje e shijeve dhe kulturave, ka parë një rritje të paparë në skenën e saj të ngrenies gjatë tre viteve të fundit. Pas pandemisë, peizazhi i restoranteve dhe bareve të qytetit ka evoluar dramatikisht, me statistikat zyrtare komunale që zbulojnë një rritje të mahnitshme nga 12,000 vendet e ushqimit në vitin 2020 në një shifrë të mahnitshme prej 25,850 në vitin 2023.

Sipas llogaritjeve tona, këto ambiente mund të kalonin lehtësisht numrin 100. Në krye të kësaj revolucion kulinar është Sammy, një shqiptar me krenari nga Shkodra, i njohur me dashuri si Sammy nga banorët e Nju Jorkut dhe klientët ndërkombëtarë. Me më shumë se dy dekada ekspertizë në industrinë e bareve dhe restoranteve, Sammy ka krijuar me sukses shumë oaza ngrenie në zemrën e Midtown Manhattan, përfshirë Romerino dhe triumfin e tij të fundit, Bar & Restaurant Duomo 51.

I vendosur në zemrën e qytetit në 25 West 51st Street, mes Avenive 5 dhe 6, Duomo 51 ofron një përvojë të ngrenies si asnjë tjetër. Terasa e saj e katërt e shtatë shfaq pamje të mahnitshme të Katedrales së Shën Patrit, të shumohem nga Qendra Rockefeller (me flamur shqiptar për klientët shqiptarë), dhe Dallimi majestik i Radio City Music Hall. Shërbimi i përsosur dhe një zgjedhje e gjerë e koktejeve të shijueshme presin klientët, të sjellur me ngrohtësi nga një ekip i dedikuar, shumë prej të cilëve janë shqiptarë dhe i japin restorantit një prekje autentike.

Bar & Restaurant Duomo 51 është ngritur me shpejtësi në një vend të nderuar, duke fituar njohje nga revista e prestigjshme Forbes në korrik. Forbes, i njohur për rekomandimet e tij të zgjuara për ngreniet në Nju Jork, shfaq sensacionet kulinarë më të reja të qytetit dhe Duomo 51 ka zënë vendin e tij me të drejtë.

Eater, një burim i besueshëm për pasionistët e kuzhinës, përshëndet Duomo 51 si një vend që “bën që të gjithë të ndihen rehat”. Ambienti i tij i ngushtë, me tavolina të vogla të zbukuruara me lenjë të bardhë të freskëta, të rrethuara nga karriget druri të lumtur në dritë të butë, e transferon shijuesit në një botë me sharm dhe elegancë të lashtë. Revista Forbes po ashtu lavdëron Duomo 51 Ristorante si një nga ambientet më të bukura të ngrenies në qytet, falë pikëpamjes së tij unike që kap bukurinë e Katedrales së Shën Patrit dhe sheshit të famshëm të Qendrës Rockefeller të zbukuruar me flamuj nga e gjithë bota, të çadrësuar nga ndërtesat e mahnitshme që e rrethojnë.

Qendra Rockefeller është një destinacion turistik i parëzgjedhur, veçanërisht gjatë sezonit të festave, dhe Forbes me të drejtë e thekson Bar & Restaurant Duomo 51 si një shtesë të vlefshme në këtë vend ikonik. Në këtë vendosje të zhdrejtë të Manhattan-it, Duomo 51, me pronësi shqiptare, ofron një strehim të freskët dhe të ftueshëm për komunitetin shqiptar dhe të gjithë shijuesit e kësaj zone të Nju Jorkut.

Duke ndjekur hapat e pronarit të shquar të restoranteve, Zamir Vejuka-Gashi, njohur me dashuri si Sammy, djali nga Shkodra ka qenë i vlerësuar në Nju Jork që prej vitit 1996. Pas përmirësimit të aftësive të tij në restorante të njohura të NYC-së, nën menaxhimin amerikan dhe ndërkombëtar (me disa delikatesa të zotëruara nga shqiptarët), Sammy ka filluar rrugën e tij të sipërmarrjes kulinarë, që ka përfunduar me hapjen e restorantit të tij të parë, “San Marino Ristorante”, në një hotel të njohur në Wall Street në vitin 2002. Që atëherë, Sammy i ka kushtuar veten botës së restoranteve dhe ndërmarrjeve të pasurive të patundshme.

Në të gjitha vendet e tij, do të gjeni një gamë të impresionueshme talenteve shqiptarë, nga barmanët dhe shërbëtorët deri te pritësit dhe menaxherët. Përkushtimi i tyre i palëkundur për shkëlqimin ka transformuar këto restorante në destinacione të çmuara në lagjet e ndryshme të New York City-s.

“Duomo 51 Ristorante” nuk është vetëm një restorant; është një dëshmi për frymën dhe suksesin e palëkundur të komunitetit shqiptar në zemrën e qytetit më të madh në botë. Është një ftesë për të shijuar shijet e pasura të kuzhinës shqiptare, të shërbyera me ngrohtësi dhe elegancë, në sfondin e një skenari mahnitës të qytetit.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme