Klevis Tafaj dhe Teatri i Baletit Ajkun magjepsin Nju Jorkun me ‘Bukuroshja e Fjetur’

Shpërndaje

Me 13 Gusht , 2023, balerini Klevis Tafaj me kompaninë e tij të mirënjohur, Teatrin e Baletit Ajkun, interpretoi përpara publikut artdashes të New York-ut një tjetër vepër klasike të rradhës, “Bukuroshja e Fjetur”. Ky teatër baleti, njihet tashmë në arenë ndërkombëtare, për shfaqjet e tij tërheqëse, klasike, tradicionale, të suksesshme dhe të udhehequara me mjeshtëri nga drejtoresha artistike, koreografja e shumë çmimeve fituese, znj. Chiara Ajkun.
Në këtë shfaqje morën pjesë, miq e dashamirës te artistëve, adhurues të artit e kulturës në New York.
Baleti u luajt për herë të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga Akademia e Muzikes së Filadelfia-s, më 12 Shkurt, 1937. Ai u projektua nga Catherine Littlefield. Muzika e tij vjen nga një periudhë romantike, e kompozitorit Pyotr Ilych Tchaikovsky. Kjo muzikë, ka në thelb te saj, përdorimin e dy temave të ndërthurura muzikore, atë të së mirës, ( zana Lilac) dhe të së keqes (zana, Carabosse).
Shfaqja fillon me një mbretëri magjike, në të cilën lind një princeshë e quajtur, Aurora. Gjatë festës në gëzimin e saj të lindjes, zanat vijnë me dhurata. Aurorës i jepen dhurata të ndryshme si ato të bukurisë, guximit, dhe fatit të mirë. Ndërkohë që zana Jargavan, po përgatitej të jepte dhuratën e saj, shfaqet befasisht Carbosse, e paftuar në këtë festë. Ajo i jep princeshës një mallkim të tmerrshëm i cli kishte të bënte me vdekjen e saj në përvjetorin e gjashtëmbëdhjetë.
Zana Jargavan, pas këtij akti, arrin t’a thyej magjinë e Carbosse-it, duke e zbutur sadopak mallkimin. Aurora bie ne gjumë të thellë, prej të cilit, vetëm princi Desire (Tafaj) ka mundësinë ta shpëtoje.
Baleti është një vepër famoze sepse për herë të parë në historinë e baletit u krijua një bashkëpunim midis kompozitorit Tchaikovsky dhe koreografëve Petipa dhe Vsevolojsky. Kjo partiture muzikore adhurohet edhe sot dhe përdoret në Disney.
Te entuziazmuar dhe pas përfundimit të shfaqjes, artdashësit, u takuan me balerinët. Ata u përgëzuan për përgatitjen dhe teknikën sfiduese, delikatesën dhe emocionin e transmetuar në sallë.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Shpërndaje

Numri i lexuesve

Shpërndaje

Support this article

Atlantiku

Author

Read article in English
Related News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In dapibus mi in augue auctor venenatis.

Të ngjashme